۱۰ نکته کلیدی برای شرکت هایی که به دنبال کارآموز هستند

کارآموزی علاوه بر دانشجویان، برای شرکت ها و ارادارت هم میتواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. اگر در شرکت ها، مدیریت منابع انسانی به درستی انجام شود و کارآموزان را با مصاحبه های دقیق انتخاب کنند، هم برای آن شرکت و هم برای کارآموز فرصتی ایجاد میشود تا از دانش و تخصص یکدیگر بهره لازم را برده و به اهداف مورد نظر خود برسند.

در این مقاله ۱۰ نکته کلیدی برای شرکت هایی که به دنبال کارآموز هستند ارائه شده تا با رعایت آنها بتوانند برای خود از میان متقاضیان کارآموزی، بهترین نیروی انسانی را انتخاب کنند.

۱-تناسب پایه ای موقعیت کارآموزی:

    فضای کار ، با هدفگذاری شغلی آن ها تناسب دارد یا نه؟

   قالب زمانی و طول دوره و مکان کارآموزی به چه صورت است؟

۲-پاداش کاری

مطمئنا منظور از پاداش فقظ جنبه های مالی نیست و بر روی برخی تجربه های کاری نمی توان ارزش گذاری کرد. ولی متاسفانه واقعیت آن است که همه ی دانشجویان نمی توانند مشغول فعالیت رایگان بشوند؛ مهم نیست چقدر انگیزه داشته باشند یا چه میزان شرکت شما برایشان جالب باشد.پس قبل اط اینکه تصمیم بگیرید که حقوقی به کارآموزان ندهید، بررسی کنید آیا بودجه شما می تواند یک حقوق حداقلی در اختیار بگذارد؟

-پیشنهادات ویژه

حتی در صورتی که کارآموزی شما با حقوق باشد، پیشنهاداتی مثل صبحانه ، نهار، نوشیدنی رایگان ، یا ساعات کاری کمتر در روز چهارشنبه برای کارآموز ها جذاب خواهد بود.

۴-کار معنا دار ( meaningful work )

احتمالا بیشتر از تمام چیز های دیگر ، یادگیری در حین کار مهم ترین پارامتر برای کارآموز خواهد بود. همچنان که مهارت های اجتماعی لازم را کسب می کند ،تجربه تخصصی خود جهت کار در صنعت را بالا می برد.

۵-میزان مشارکت کارآموز

علاوه بر فعالیت های یادگیری ، دعوت کردن کارآموز در جلسات  یا فعالیت ها به جهت مشاهده یا مشارکت جذابیت های خودش را دارد.

این مشارکت از دو جهت برای کارآموز اهمیت دارد: می توانند دایره ی گسترده تری از فعالیت ها و رفتار های مربی خود را ببینند و یاد بگیرند. دوم اینکه کارآموز تمایل بیشتری برای پذیرفتن کار تمام وقت خواهد داشت  و یا حداقل تعریف شرکت شما را در میان همکلاسی های خود خواهد کرد.

۶-میزان دسترسی به مربی ( Supervisor accessibility)

هیچ چیز بدتر از این که یک کارآموز احساس فراموش شدگی کند نیست.یعنی در شرکت بگردد و کسی با او کاری نداشته باشد و یا نگوید ا. چه کار هایی باید انجام دهد.

در یک برنامه کارآموزی موفق ، همیشه یک نفر در دسترس است.

در کنار مربی ، یک نفر دیگر باید به کارآموز معرفی شود تا در مواقعی که مربی در دسترس نیست ، کارآموز به او مراجعه کند. این فرد حتی اگر نتوانست سوال کارآموز را جواب دهد می تواند یک کار مختصر به او بسپارد، یا اینکه بگوید مربی چه زمانی بر می‎گردد.

۷-جهت گیری مشخص دوره کارآموزی:

 در یک برنامه کارآموزی موفق مربی ( supervisor ( مسیر و هدف دوره را به صورت قابل فهم در اختیار کارآموز قرار دهد. این نه تنها موجب امیددهی به کارآموز خواهد شد، بلکه در موفقیت او در کارش کارساز خواهد بود. به یاد داشته باشید اگر کارآموز تکلیف های محوله را بتواند به اتمام برساند ، نسبت به کل دوره حس خوبی خواهد داشت.

۸-ارزیابی موثر:

دانشجویان می خواهند موفق شوند. اما تنها روشی که آن ها می توانند بفهمند که از کار عقب هستند یا جلو افتاده اند از طریق بازخورد ها خواهد بود. یک برنامه کارآموزی درجه یک باید نظام ارزیابی ساختارمند،منظم و هم باید حاوی پیشنهاد و هم حاوی انتقاد باشد.

انتقاد  در پیشرفت کار ها موثر خواهد بود.

۹-محیط جذاب:

همانند کارکنان، کارآموز ها هم دنبال جایی راحت برای کار هستند. هم از جنبه های فیزیکی و هم از جنبه های شخصیتی.

از لحاظ فیزیکی ، محل کار کارآموزی باید به گونه ای باشد که فکر نکند وارد محدوده سایر کارکنان شده است.

کارآموزان میز و صندلی خودشان را لازم دارند. همچنین استخدام کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که کارآموز دسترسی آسان به امکانات لازم مثل رایانه ، چاپگر، تلفن ، فکس و غیره داشته باشد.

از لحاظ شخصیتی ، محیط دوستانه و کمک کننده ، در نظر کارآموز در مورد شرکت موثر خواهد بود.مهمتر از همه باید با کارآموز ها مثل بقیه کارکنان با آن ها رفتار شود.

۱۰-تناسب قول و عمل

با شروع پست کردن یک موقعیت کاری ، بسیار مهم است که استخدام کننده نسبت به انتظارات آموزشی دوره‎ صداقت به خرج دهد. پنهان کردن موضوعاتی نسبت  کارهای معنادار به نسبت کار های دم دستی،ساعات کاری مورد انتظار ، مهارت هایی با کارآموزی مرتبط هستند ، باعث بدنامی شرکت شما خواهد بود.همچنین تظاهر کردن به برنامه ای که واقعی نیست ، موجب میشود کارآموز موقعیت متناسب با خود را پیدا نکند.

بوت کمپ

بوت کمپ چیست؟

آموزش مقدماتی – که غالباً بوت کمپ نامیده می شود – نیروهای جدیدی را برای تمام عناصر خدماتی: جسمی ، روحی و روانی آماده می کند. بوت کمپ (Boot Camp) در ابتدا به معنای کمپ‌های نظامی آموزشی بود که برای استخدام نیروهای جوان برگزار می‌شد. کمپ‌های آموزشی خشن و سرسختی که در پی آن ارتش به دنبال استخدام نیروهای کارآمد و با پتانسیل بود. حال این عبارت نیز در حوزه‌های دیگر ولی با همان مفهوم کلی استفاده می­‌گردد.

بوت کمپ یا کاراموزی؟

در کاراموزی معمولا شرکت‌ها قسمتی از پروژه‌ها و برنامه‌های خود را به شما میدهند و انتظار دارند بخشی از کارشان را انجام دهید. بسیار خب، شاید اینکه بخشی از پروژه حقیقی را انجام میدهید برایتان جذاب باشد؛ اما اگر شما تصمیم به خروج از آن شرکت را بگیرید چه مهارتی کسب کرده اید؟ در بوت کمپ پروژه‌ای تعریف میشود که به هدف آموزش است و باعث میشود مهارت های فنی افراد به بهترین شکل ممکن رشد کند و وقتی از شرکت یا سازمان برگزار کننده خارج شوند آماده انجام کار در بسیاری از شرکت‌ها هستند.

در ایران هم بوت کمپ (Bootcamp) و هم کارآموزی (Internship) را با نام کارآموزی می شناسند.

مزایای بوت کمپ

صرفه‌جویی در زمان: مهارتی که یک دانشجو در مدت دو ماه در بوت کمپ می آموزد در حالت عادی به زمان بسیار زیادی نیاز دارد. با شرکت در بوت کمپ در زمان صرفه جویی زیادی میشود و میتوان زودتر به بازار کار وارد شد.

هزینه کم: شرکت در بوت کمپ هزینه بسیار کمی برای دانشجو دارد(در بسیاری از موارد رایگان) و حتی بعضی از بوت کمپ ها در انتهای دوره مبلغ پرداختی به عنوان حق الزحمه دارند.

تقویت روحیه تیمی: بوت کمپ به دلیل شرایط برنامه و کارهای گروهی متنوع باعث میشود دانشجویان در زمینه کارهای گروهی پیشرفت کنند و کارتیمی که مهارت مهمی در زندگی روزمره است را بیاموزند.

شبکه سازی: در بوت کمپ به این دلیل که همه افراد با یک هدف وارد مجموعه شده‌اند با یکدیگر همسو‌اند و میتوانند دوست و همکار خوبی برای یکدیگر باشند.

کارکرد بوت کمپ در حوزه IT

در حوزه فناوری اطلاعات (IT) نیز بوت کمپ معمولا برای دوره‌های آموزشی فشرده و سرسختی استفاده می­‌شود که فرد با شرکت در آن‌ها طی فرآیند منظمی چند روزه، دانشی را در زمینه‌ای مشخص به دست می‌­آورد و سپس می‌تواند به صورت حرفه‌ای وارد آن حوزه شود.

البته باید این بخش از مفهوم بوت کمپ را هم در نظر داشت که کارفرمایان با توجه به نتیجه‌ای که دانش پذیران در این نوع رویدادها کسب می‌­کنند از آن‌ها برای همکاری، دعوت به عمل می‌آورند بنابراین فارغ از دانشی که به دست خواهد آمد گذراندن این دوره‌ها سرآغاز ورود به بازار کسب‌وکار خواهد بود.

بوت کمپ‌های کدنویسی نیز در سراسر دنیا به دنبال اهدافی که مطرح شد برگزار می‌گردد.

بوت کمپ برنامه نویسی به دانشجویانی که مهارت زیادی ندارند این امکان را میدهد که بر مهمترین جنبه‌های کد زدن تمرکز کنند و تکنولوژی هایی را یادبگیرند که در صنعت کاربرد دارد و مهارت هایشان را در مسائل عملی اعمال کنند تا برای ورود به بازار کار آماده شوند.

قوانین کارآموزی در کانادا

چه کسی می تواند کارآموز باشد؟

برای اینکه شما یک کارآموز در صنعت یا محل کار تحت نظارت فدرال در نظر گرفته شوید ، لازم نیست فعالیت هایی که در محل کار انجام می دهید بخشی از یک برنامه آموزشی رسمی باشد. شما ممکن است:

۱ – به تازگی فارغ التحصیل شده باشید، ۲ – یا فردی باشید که به دنبال تغییر شغل است ۳ –  و یا فردی که پس از یک دوره غیبت به کار بازمی گردد.

استانداردهای کار برای کارآموزان

به عنوان یک کارآموز ، تحت بخش سوم قانون کار کانادا از حمایت های کامل برخوردار می شوید و دوره کارآموزی شما حداقل یا حداکثر مدت ندارد. همچنین باید حداقل حداقل دستمزد به شما پرداخت شود.

استانداردهای کار برای کارآموزان دانشجویی

اگر دانشجوی کارآموزی محسوب می شوید ، استانداردهای زیر برای شما اعمال می شود:

توجه: همه استانداردهای کار در قسمت سوم این قانون در مورد دانشجویان کارآموز اعمال نمی شود. به عنوان مثال ، به عنوان یک دانشجوی کارآموز ممکن است حقوق دریافت نکند.

ساعات کار استاندارد

به عنوان یک کارآموز دانشجویی ، ساعات کار استاندارد شما همان کارمندان تحت نظارت فدرال است. با این حال ، از آنجا که کارآموزان دانشجویی حقوق اضافه کار دریافت نمیکنند ، شما نمی توانید بیش از ساعت مجاز برای کارفرما کار کنید اما با تأیید شما ، کارفرمای شما ممکن است یک برنامه کاری تنظیم کند که بیش از ساعات کار استاندارد باشد. کل ساعات کار شما نباید بیش از ۱۰ ساعت در روز یا ۴۸ ساعت در هفته باشد. اگر یک برنامه کاری اصلاح شده را تصویب کنید ، ممکن است ساعتها بیش از ۴۸ ساعت در هفته باشد.

دوره های استراحت

به عنوان یک کارآموز دانشجویی ، شما حق دارید:

در هر ۵ ساعت کار متوالی یک وقفه ۳۰ دقیقه ای بدون حقوق داشته باشید.

کارفرمای شما باید این مهلت را در یک دوره اعطا کند ، آنها نمی توانند آن را تقسیم کنند.

کارمندان زیر ۱۷ سال

اگر دانشجوی کارآموز زیر ۱۷ سال هستید ، فقط در صورت داشتن شرایط زیر می توانید در محل کار فعالیت کنید:

۱ – قانون استان، شما را ملزم به حضور در مدرسه نکند،

۲ – کار شما سلامتی یا ایمنی شما را به خطر نیاندازد.

تعطیلات عمومی

به عنوان یک کارآموز دانشجویی ، برای ۹ تعطیلات عمومی در سال مرخصی می گیرید . شما و کارفرمای خود ممکن است موافقت کنید که تعطیلات عمومی را با تعطیلات دیگری جایگزین کنید ، اما این یک شرط نیست.

تغییر کاربری مربوط به بارداری

اگر باردار هستید ، در صورت ارائه گواهی از پزشک متخصص مبنی بر اینکه وظایف شما سلامتی شما یا فرزندتان را به خطر می اندازد ، حق دارید از کارفرمای خود درخواست کنید که فعالیت خود را اصلاح کند. کارفرما یا باید تغییر در فعالیت های شما را بپذیرد و یا در غیر این صورت دلایلی را به صورت کتبی ارائه دهد و توضیح دهد که چرا این کار عملی نیست. برخلاف کارمندان ، شما مجاز به مرخصی نیستید.

شما به عنوان یک کارآموز دانشجویی ، حق استفاده از مرخصی های زیر را دارید:

مرخصی شخصی

مرخصی برای قربانیان خشونت خانوادگی

برای کارهای سنتی بومی ترک کنید

مرخصی سوگواری

مرخصی پزشکی

برای گرفتن این مرخصی ها باید معیارهای مشابه کارمندان تحت نظارت فدرال را داشته باشید. همچنین باید همان اطلاعیه و مستندات مورد نیاز را ارائه دهید. شما در زمان مرخصی حقوق دریافت نمیکنید.

دریافت حقوق به عنوان کارآموز دانشجویی

اگر دانشجوی کارآموزی هستید ، در قانون کار کانادا نیازی به پرداخت حقوق نیست و فعالیت هایی که برای کارفرما انجام می دهید کار محسوب نمی شود.

به صورت داوطلبانه ، کارفرمای شما ممکن است ترجیح دهد پولی به شما بدهد که به فعالیت هایی که انجام می دهید ارتباطی نداشته باشد. این ممکن است به عنوان مثال شامل کمک هزینه ماهانه باشد.

دانشجویان بین المللی که در کانادا کارآموزی می کنند؛

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، شما می توانید یک دانشجوی کارآموز محسوب شوید و بنابراین از برخی از استانداردهای کارگری برخوردار هستید ولی ممکن است بدون حقوق باشد. با این حال ، شما باید تمام شرایط لازم را برای در نظر گرفتن کارآموز دانشجو داشته باشید .

منبع

قوانین کارآموزی در سوییس

بر اساس قوانین دولت سوییس، هدف از دوره کارآموزی این است که کارآموز بتواند تجربه کار عملی مورد نیاز خود را برای تکمیل دوره تحصیلات آکادمیک بدست آورد.

نمونه های زیر، در ژنو به عنوان کارآموزی شناخته میشوند:

۱- کارآموزی دانشجویان (کارآموزی در حین تحصیل): دوره های کارآموزی اجباری یا اختیاری در حالی که کارآموز در حال تحصیل است.

۲- کارآموزی جهت یابی اندکی پس از اتمام مدرک اول (به عنوان مثال لیسانس) یا قبل از مدرک پیشرفته (به عنوان مثال کارشناسی ارشد) به شرط اثبات اعتبار و مفید بودن دوره کارآموزی توسط دانشگاه اعطا کننده مدرک

۳- دوره های کارآموزی با هدف کمک به حرفه ای شدن کارآموز تحت نظارت مقامات درسطح دولت

طبق قانون سوئیس (قانون کار و قانون بیمه حوادث) ، کارآموزان از حقوق مشابه کارمندان دائمی برخوردار هستند. دوره های کارآموزی فقط در موارد زیر با اشتغال دائم متفاوت است:

قرارداد کارورزی همیشه برای مدت معینی است.

قرارداد کارورزی توافقی سه جانبه بین کارآموز ، کارفرما و شخص ثالث (به عنوان مثال دانشگاه یا مرکز شغلی) است.

 

 1. الزامات اجازه کار

اتباع خارجی غیر مقیم لازم است تا هشتمین روز اشتغال، مجوز کار در سوئیس را بگیرند ، صرف نظر از اینکه حقوق کار آنها پرداخت می شود یا نه. این در مورد کارآموزی نیز صدق می کند. کارفرما باید با مراجعه به اداره دولتی مربوطه در هر کانتون(استان) ، کلیه اقدامات لازم را برای اخذ مجوز کار برای کارآموز انجام دهد. در ژنو ، مجوزهای کار توسط اداره کانتون برای جمعیت و مهاجرت (OCPM) صادر می شود.

شرایط و روند صدور مجوز کار بستگی به ملیت ، کشور محل اقامت و هدف اقامت کارآموز آینده دارد.

الف. کارآموزانی که در سوئیس اقامت ندارند؛

 1. اتباع اتحادیه اروپا / EFTA

فرایند تسهیل شده ای برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) در حال انجام است. کارفرمایان باید از طریق OCPM قبل از شروع کارآموزی با استفاده از فرم M (اگر کارآموز در طول قرارداد در ژنو زندگی می کند) یا فرم F (اگر کارآموز در آن طرف مرز فرانسه زندگی خواهد کرد) درخواست مجوز کار کنند. اگر کارآموز قصد زندگی در کانتون وود را دارد ، کارفرمایان باید درخواست اجازه کار از طریق خدمات جمعیتی (SPOP) کانتون وود را بدهند.

اگر قرارداد کارورزی کمتر از ۹۰ روز باشد ، کارفرما می تواند به سادگی یک روش اطلاع رسانی برای کار کوتاه مدت در سوئیس ارائه دهد.

 1. اتباع غیر اتحادیه اروپا / EFTA

اگر کارآموز شهروند کشوری خارج از اتحادیه اروپا / افتا باشد ، کارفرما باید از طریق OCPM با استفاده از فرم M. اقدام کند. کارآموز آینده ممکن است کار را شروع کند تا زمانی که مقامات کانتون و فدرال اجازه این کار را بدهند.

کارآموز برای اعطای مجوز کار در سوییس باید شرایط زیر را داشته باشد:

کارآموزی دانشجویان: دوره کارآموزی باید در طول دوره تحصیل کارآموز یا به عنوان بخشی از آن انجام شود. کارآموزی که اندکی پس از فارغ التحصیلی به پایان رسیده است ، اگر علاقه خاصی به ژنو بین المللی داشته باشد ، به طور استثنایی تأیید می شود. در این صورت ، کارفرمایان باید یک برنامه آموزشی همراه با برنامه ارائه دهند.

جبران خسارت: سازمان غیردولتی باید درآمد ماهانه حداقل ۲۶۶۰ CHF (معادل تقریبا ۱۲ میلیون تومان) را به کارآموز تضمین کند. سازمان غیردولتی می تواند به طور مستقیم به کارآموز پرداخت کند یا تأیید کند که وی مبلغ ۲۶۶۰ CHF را از دانشگاه یا سازمان دیگری به منظور کارآموزی دریافت کرده است. اگر مبلغ کمک هزینه کمتر از ۲،۰۰۰ CHF باشد ، سازمان غیردولتی باید اختلاف را جبران کند. لطفا توجه داشته باشید که بخش معقولی از حقوق كارورز نیز ممكن است به صورت غیرعادی پرداخت شود (به عنوان مثال مسكن ، وعده های غذایی ، برگه ترانزیت ، سهم كارمندان از تأمین اجتماعی و بیمه درمانی اجباری). CHF 2’600 به عنوان متوسط ​​بودجه ماهانه مورد نیاز برای تحصیل در ژنو در نظر گرفته شده است.

مدت زمان: کارآموزی به طور کلی باید حداکثر به ۴ ماه محدود شود. به طور استثنایی در صورتی که متقاضی در حال گذراندن دوره کارشناسی ارشد باشد ، کارآموزی بیشتر از ۴ ماه ممکن است تأیید شود.

 1. متخصصان جوان (کارآموزان)

سوئیس با کشورهای زیر موافقت نامه تبادل کارآموزان را امضا کرده است: آفریقای جنوبی ، آرژانتین ، استرالیا ، کانادا ، شیلی ، ایالات متحده آمریکا ، ژاپن ، موناکو ، نیوزیلند ، فیلیپین ، روسیه ، تونس و اوکراین.

بر اساس این توافق نامه ها ، جوانان متخصص زیر ۳۵ سال که مایل به بهبود مهارت های زبانی یا حرفه ای خود هستند ، میتوانند برای اجازه کار در سوئیس درخواست کنند. اجازه کار حداکثر برای ۱۸ ماه می تواند داده شود.

ب. دانشجویان مقیم سوئیس؛

اتباع خارجی دارای مجوز دانشجویی B که به عنوان بخشی از دوره تحصیل (طبق برنامه دوره رسمی) لازم است دوره کارآموزی را بگذرانند ، می توانند مستقیماً به OCPM مراجعه کنند ، مشروط بر اینکه طول دوره کارآموزی بیش از نیمی از کل دوره دوره آنها باشد (به عنوان مثال MBA سازمان های بین المللی دانشگاه ژنو نیاز به کارآموزی ۳ ماهه دارد).

 1. تعهدات کارفرما

در سوئیس ، رابطه کاری بین کارفرما و کارآموز تابع قانون کار سوئیس است. از این رو ، شرایط معمول استخدام اعمال می شود. بنابراین کارفرمایان ملزم به رعایت تعهدات مندرج در مواد ۳۱۹ به بعد قانون تعهدات و قانون کار هستند.

علاوه بر این ، کارفرمایان باید به تعهدات خود در مورد بیمه اجتماعی و بیمه مربوط به کار ، همانطور که در قوانین مربوطه فدرال و کانتون آمده است ، عمل کنند. این تعهدات شامل پرداخت سهم اجباری کارفرما به AVS / AI / APG (طرح های بیمه سالمندی ، بطلان و از دست دادن درآمد) ، طرح بیمه حوادث شغلی و غیر شغلی و صندوق بازنشستگی شغلی است.

 1. قرارداد کارآموزی

قراردادهای کارآموزی تحت همان مقررات قانونی قراردادهای کار عادی قرار دارند (ماده ۳۱۹ و قانون مدنی تعهدات سوئیس – CO).

این قرارداد باید شامل اطلاعات زیر باشد:

۱-اهداف و ماهیت کار (وظایف و مسئولیت های کارآموز ، برنامه کار)

۲-مدت زمان قرارداد (تاریخ شروع و پایان)

۳-ساعت کاری هفتگی

۴-نام سرپرست

۵-حقوق و مزایای ارائه شده توسط سازمان (به عنوان مثال وعده های غذایی ، بازپرداخت هزینه های حمل و نقل یا مسکن و غیره) و همچنین نحوه پرداخت آن

۶-شرایط صدور گواهینامه در پایان دوره کارآموزی

۷-نام طرفین قرارداد (قرارداد سه طرفه)

منبع

قوانین کارآموزی در آمریکا

در سال ۲۰۱۰  قانون کارآموزی توسط وزارت کار ایالات متحده در یک گزارش برگ ( Fact shit #71 ) با شش بند ابلاغ شد:

۱.کارآموزی حتی اگر فعالیت های واقعی شرکت استخدام کننده را در بر بگیرد، شبیه آموزش هست و باید یک محیط آموزشی ایجاد شود.

۲.تجربه کارآموزی، یک مزیت برای کارآموز به شما می رود.

۳.کارآموز جایگرین کارکنان متعارف نمی تواند باشد، اما زیر نظر کارکنان حاضر به فعالیت می‌پردازد.

۴.استخدام کننده‌ای که تعریف برنامه کارآموزی می کند نباید منفعت کوتاه مدت از فعالیت های کارآموز داشته باشد در غیر این صورت فعالیت های کارآموز باید متوقف شود.

۵.پیشنهاد موقعیت شغلی به کارآموز در انتهای کارآموزی،  لزوم استخدامی ندارد.

۶.استخدام کننده و کارآموز  باید متوجه باشند که کارآموز به ازای وقتی که در کارآموزی صرف کرده حق گرفتن حقوق ندارد.

 برای تعریف یک برنامه کارآموزی رایگان لازم است این بند ها در آن رعایت شود، در غیر این صورت طبق قوانین کار FLSA ، پرداخت حقوق باید تعلق بگیرد. وزارت کار تاکید کرده است در حوزه‌ی  انتفاعی(for-profit) بخش خصوصی هم اگر تمام این شش مورد در آن رعایت نشده باشد، باید از قوانین استخدام کارمند تبعیت کند.

تغییرات قانون کارآموزی

حوزه قضایی ششم در سال ۲۰۱۱، حوزه قضایی یازدهم در سال ۲۰۱۵، حوزه قضایی دوم در سال ۲۰۱۶ و حوزه نهم در سال ۲۰۱۷ ، این دستورالعمل سفت و سخت را رد کرده اند. اما استخدام کننده های در حوزه های دیگر همچنان باید به قانون مذکور عمل می کردند و در غیر این صورت توسط وزارت کار توبیخ می شدند.

اکنون وزارت کار با درنظر گرفتن شرایط کارآموز‌ها و استخدام کنندگان سودبر ( for-profit ) یک گزارش برگ دیگری منتشر کرد. اینبار اما نقدهای دادگاه ها مورد نظر قرار گرفته بود. در دستورالعمل جدید هفت مورد باید مورد توجه قرار بگیرند و سنجیده بشوند:

۱.نخست اینکه هم کارآموز و هم استخدام کننده واضحا متوجه باشند که انتظاری برای پاداش نباید باشد. هرگونه صحبت از پاداش به صورت صریح یا ضمنی، کارآموز را به یک کارمند تبدیل می‌کند و برعکس.

۲.آموزشی که در دوره کارآموزی ارائه می‌شود مشابه آموزش های ارائه شده در فضای آموزشی باشد، آموزش بالینی و بقیه آموزش های عملی که توسط آموزشگاه ها ارائه می‌شود.

 1. کارآموزی با تحصیلات رسمی کارآموز با هم تلفیق بشوند. یا توسط یک درس تلفیقی و یا با یک گواهی اکادمیک.
 2. دوره کارآموزی باید با تعهدات آکادمیک باشد.
 3. طول دوره کارآموزی باید به گونه ای باشد که قابلیت یادگیری برای کارآموز باشد.
 4. تکمیل کار توسط کارآموز ترجیح داشته باشد به جایگزینی آن با کار کارمند شرکت.
 5. کارآموز و استخدام‌کننده متوجه باشند، دوره‌ی کارآموزی به منزله‌ی حق داشتن برای استخدام در انتهای دوره کارآموزی نیست.

اگر چه لازم نیست تمام موارد همزمان باشند. وزارت کار به وضوح بیان کرده است که هیچ بند به طور جداگانه نمی تواند معیار تشخیص قرار بگیرد و نتیجه نهایی به قضاوت مختص هر مورد، مربوط است. بندهای دوم و چهارم از دستورالعمل قبلی حذف شده‌اند و در عوض بند‌های سوم،چهارم و پنجم در قانون جدید اضافه شده‌اند. واقعیت اقتصادیِ کارآموز-استخدام‌کننده در نظر گرفته شده است. اگر کارآموز منتفع اصلی دوره کارآموزی باشد، در این صورت کارآموز حق ندارد  حقوق حداقلی یا اضافه‌کاری تحت قوانین کار FLSA داشته باشد. اگر استخدام کننده بخواهد منتفع باشد، لازم هست با کارآموز یا دانشجو مثل بقیه‌ی کارکنان رفتار نماید. یعنی حداقل حقوق مجاز و هزینه اضافه کاری را پرداخت کند.

‌قوانین کارآموزی در ایران

در سال ۱۳۴۹ مجلس شورای ملی ایران به ریاست جعفر شریف امامی قانونی به تصویب رساند که شامل ۲۳ ماده بود و موضوع آن کارآموزی بود. ‌قانون فوق که مشتمل بر بیست و سه ماده و ده تبصره بود پس از تصویب مجلس شورای ملی در جلسه روز یکشنبه ۶/۲/۱۳۴۹ در جلسه روز دوشنبه بیست ‌و هشتم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و چهل و نه به تصویب مجلس سنا رسید.

ماده ۱ – به موجب این قانون کارآموز شخصی است که بر طبق قرارداد کارآموزی برای فرا گرفتن یا افزایش مهارت در رشته معینی از صنایع در‌کارگاه‌ها یا مراکز کارآموزی که به وسیله صاحبان صنایع به موجب این قانون تأسیس می‌شود یا در مراکز وزارت کار و امور اجتماعی و یا در سایر مراکز‌کارآموزی که وزارتخانه مذکور تشخیص دهد مشغول گردد. اشخاصی که مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات استخدامی می‌باشند ‌مشمول مقررات این قانون نخواهند بود.

‌ماده ۲ – قرارداد کارآموزی قراردادی است که در آن رابطه کارفرما و کارآموز به منظور کارآموزی تنظیم می‌گردد.

‌تبصره – مدت و سن مقرر در ماده (۲) قانون کار در موارد خاص که ضرورت پیدا کند با تصویب وزیر کار و امور اجتماعی قابل تغییر خواهد بود.

‌ماده ۳ – کارآموزی در مورد افراد ذیل انجام می‌یابد:

۱ – جوانانی که بدون داشتن تخصص و یا اینکه بدون اتمام تحصیلات حرفه‌ای وارد بازار کار می‌شوند.

۲ – کارگران شاغل برای فرا گرفتن تخصصهای مورد نیاز و افزایش مهارت.

۳ – کارگرانی که به منظور تغییر رشته کار خود لزوماً باید مهارت جدیدی کسب کنند.

‌ماده ۴ – مرکز کارآموزی محلی است که به وسیله کارفرمایان یا به وسیله وزارت کار و امور اجتماعی به منظور تعلیم کارآموزان یا کارگرانی که باید‌مهارت آنان افزوده شود یا مهارت جدیدی کسب کنند تأسیس و یا تعیین می‌گردد.

‌تبصره – شروع کارآموزی در کلیه موارد پس از انعقاد قرارداد کارآموزی خواهد بود.

‌شورای عالی کارآموزی

‌ماده ۵ – به منظور تعیین خط مشی کلی کارآموزی کشور شورایی به نام شورای عالی کارآموزی مرکب از وزرای کار و امور اجتماعی – اقتصاد -‌آموزش و پرورش – علوم و آموزش عالی – مدیر عامل سازمان برنامه – رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و یا معاونین آنان و دو نفر از‌مطلعین امور تعلیمات حرفه‌ای به انتخاب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و یک نفر از کارگران مطلع به انتخاب وزیر کار و امور اجتماعی تشکیل‌می‌شود. ریاست شورا با وزیر کار و امور اجتماعی و در غیاب مشارالیه با وزیر آموزش و پرورش خواهد بود.

‌تبصره ۱ – شورای عالی دارای دبیرخانه‌ای خواهد بود که در وزارت کار و امور اجتماعی تشکیل می‌شود.

‌تبصره ۲ – طرز تشکیل جلسات و تشکیلات داخلی دبیرخانه شورای عالی کارآموزی به وسیله آیین‌نامه‌ای که به تصویب شورای عالی مذکور‌خواهد رسید تعیین می‌شود.

‌ماده ۶ – وظایف شورای عالی کارآموزی عبارت است از:

‌تعیین خط مشی و برنامه کلی کارآموزی در کشور و نظارت بر نحوه مصرف درآمد حاصله از اجرای این قانون – تعیین حدود اختیارات و وظایف‌کمیته‌های کارآموزی – تهیه و تصویب مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط به قرارداد کارآموزی مدت و نحوه کارآموزی – دستمزد کارآموزان و سایر مسائل‌مربوط به امور کارآموزی.

‌تبصره – شورای عالی کارآموزی می‌تواند در اجرای این قانون به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی قسمتی از وظائف خود را به کمیته کارآموزی‌تفویض نماید.

‌ماده ۷ – شورای عالی کارآموزی بنا به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی به تدریج حرفه‌ها و مناطقی را که باید در آن کارآموزی انجام شود و‌صنایع مشمول این قانون را با توجه به طبقه‌بندی مشاغل و استانداردهای آموزشی و با در نظر گرفتن نوع حرف و صنایع و فراهم بودن موجبات‌آموزشی تعیین و اعلام خواهد کرد.

‌صندوق کارآموزی

‌ماده ۸ – به منظور اجرای این قانون صندوقی به نام صندوق کارآموزی ایجاد می‌شود.

صندوق مزبور دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و‌اداری بوده و اداره امور آن بر اساس اصول بازرگانی و منحصراً طبق این قانون و اساسنامه صندوق و آیین‌نامه‌های مربوط انجام می‌گیرد. ارکان صندوق‌عبارتند از شورای عالی کارآموزی – مدیر عامل -حسابرس.

‌نحوه انتخاب حدود اختیارات و مسئولیتهای ارکان مزبور طبق اساسنامه‌ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی به تصویب کمیسیون‌کار و امور اجتماعی مجلسین خواهد رسید.

‌کمیته کارآموزی

‌ماده ۹ – به تدریج در هر منطقه و یا برای هر رشته معینی از صنایع یا حرفه‌هایی که موجبات کارآموزی فراهم باشد کمیته‌ای به نام کمیته کارآموزی به‌پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی و تصویب شورای عالی کارآموزی تشکیل می‌شود.

‌اعضای کمیته کارآموزی به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی و تصویب شورای عالی تعیین خواهند شد ولی به هر صورت نماینده کارگران همان حرفه‌و نماینده کارفرمایان مربوط در آن شرکت خواهند داشت.

‌تبصره – کمیته می‌تواند از سایر افرادی که به مسائل مربوط به آموزش حرفه‌ای

کارگران علاقمند و در آن صاحب نظر باشند دعوت نماید تا در‌جلسات کمیته کارآموزی شرکت جویند.

‌ماده ۱۰ – مقررات مربوط به نحوه تشکیل وظایف کمیته کارآموزی در حدود این قانون به وسیله آیین‌نامه‌ای خواهد بود که از طرف وزارت کار و‌امور اجتماعی تنظیم و به تصویب شورای عالی کارآموزی خواهد رسید.

‌مراکز کارآموزی

‌ماده ۱۱ – کلیه مراکزی که در اجرای این قانون به وسیله کارفرمایان تشکیل شده و می‌شود توسط کارفرما و یا کارفرمایان مربوط اداره خواهد شد. و‌در هر مورد نظارت بر برنامه‌های کارآموزی و مدت و نحوه آن در این قبیل مراکز به عهده کمیته‌های

کارآموزی خواهد بود که گزارش کار خود را برای‌طرح در شورای عالی کارآموزی به وزارت کار و امور اجتماعی تسلیم خواهند کرد.

‌ماده ۱۲ – در هر یک از مراکز کارآموزی که به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی و تصویب شورای عالی کارآموزی تشکیل خواهد شد هیأت‌امنایی مرکب از یک نفر نماینده کارگران و یک نفر نماینده کارفرمایان و یک نفر به انتخاب وزارت کار و امور اجتماعی تشکیل و امور مالی مرکز را به‌عهده خواهند داشت.

‌ماده ۱۳ – نحوه تشکیل و ایجاد مؤسسات کارآموزی که آموزش و در آنها جنبه عملی و حرفه‌ای دارد و چگونگی نظارت در اداره امور و مؤسسات‌مزبور به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

مقررات مالی

‌ماده ۱۴ – کارفرمایان یا صاحبان صنایع طبق ضوابطی که شورای عالی کارآموزی با توجه به شرایط اقتصادی و صنعتی تعیین خواهد کرد ماهیانه‌مبلغی معادل ۲% مزد کارگران خود را بر طبق صورتهایی که همه‌ماهه به سازمان بیمه‌های اجتماعی می‌فرستند جهت هزینه‌های مذکور در این قانون در‌حساب بانک خاصی به نام صندوق کارآموزی واریز می‌نمایند.

‌تبصره ۱ – صورت حقوق‌بگیران در هر صنعت یا هر کارگاه که مشمول مفاد این ماده نخواهند بود به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی و تصویب‌شورای عالی کارآموزی تعیین خواهد شد.

‌تبصره ۲ – نحوه وصول دو درصد و جرائم عدم پرداخت یا دیرکرد پرداخت مبلغ مذکور در این ماده و اعتراض و شکایت مربوط به آن تابع مقرراتی‌است که در قانون بیمه‌های اجتماعی در مورد نحوه احتساب و وصول حق بیمه و پرداخت و یا دیرکرد پیش‌بینی شده است و به منظور صرفه‌جویی‌می‌توان از دستگاه وصول سازمان بیمه‌های اجتماعی استفاده نمود.

‌تبصره ۳ – در مورد پیمانکاریهای ساختمانی به جای ۲% مندرج در این ماده دو در هزار مبالغ صورت وضعیت‌ها از طرف کارفرمایان مربوط‌پرداخت خواهد شد.

‌ماده ۱۵ – هزینه‌های مربوط به کارآموزی از محل سهمی که کارفرمایان به موجب ماده ۱۴خواهند پرداخت و اعتباری که هر سال دولت بدین منظور‌به عنوان کمک در اختیار وزارت کار و امور اجتماعی قرار خواهد داد تأمین می‌شود.

‌ماده ۱۶ – کلیه وجوه مذکور در مواد فوق در صندوق کارآموزی متمرکز خواهد شد و صرف وجوه این صندوق منحصراً تابع مقررات این قانون و‌آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی کارآموزی است. شورای عالی در این مورد عنوان هیأت امنای صندوق را خواهد داشت.

‌تبصره – نظارت بر مصرف این عواید بر طبق مقررات مذکور در این قانون به عهده وزارت کار و امور اجتماعی است.

‌ماده ۱۷ – امور صندوق کارآموزی به وسیله مدیر عامل صندوق که به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی و تصویب شورای عالی کارآموزی تعیین‌می‌شود بر اساس آیین‌نامه‌ای اداره خواهد شد که به تصویب شورای عالی کارآموزی خواهد رسید.

‌ماده ۱۸ – در مورد کارفرمایانی که برای کارآموزی کارگران خود با نظر شورای عالی کارآموزی به طور جداگانه و یا با همکاری یکدیگر مراکزی‌تأسیس می‌نمایند و یا کارگاه‌های خود را برای کارآموزی آماده می‌کنند بنا به پیشنهاد کمیته کارآموزی و تصویب شورای عالی کارآموزی از پرداخت تمام‌یا قسمتی از میزان مذکور در ماده ۱۴ معاف خواهند بود.

‌معافیت مزبور برای یک سال بوده و در انقضاء مدت قابل تمدید می‌باشد.

‌ماده ۱۹ – پرداخت هزینه کارآموزی کارگران و کارآموزان به کارفرما و یا به مراکز کارآموزی و یا مؤسسات حرفه‌ای رسمی کشور بر طبق قرارداد‌کارآموزی منعقده بین کارآموزان و کارفرمایان و یا مراکز کارآموزی و یا مؤسسات مذکور بر اساس ضوابط و آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به تصویب شورای‌عالی کارآموزی رسیده باشد.

‌ماده ۲۰ – مراکز موجود کارآموزی به شرط تصویب شورای عالی کارآموزی مشمول مقررات این قانون می‌گردد.

‌ماده ۲۱ – اختلافات ناشی از قرارداد کارآموزی در “‌داخل و یا خارج از کشور” در هیأت حل اختلاف مندرج در ماده ۴۰ قانون کار و بر طبق مقررات‌قانون کار رسیدگی خواهد شد. رأی هیأت مذکور قطعی و لازم‌الاجرا است.

‌ماده ۲۲ – مراکز کارآموزی باید در پایان هر سال گزارش کاملی از فعالیتهایی که در زمینه کارآموزی کارگران انجام یافته و ترازنامه مالی با اظهار نظر‌کمیته کارآموزی مربوط برای طرح در شورای عالی کارآموزی به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال نمایند.

‌ماده ۲۳ – تصرف غیر قانونی و برداشت غیر مجاز از وجوه صندوق کارآموزی در حکم اختلاس اموال عمومی خواهد بود. ‌قانون فوق مشتمل بر بیست و سه ماده و ده تبصره پس از تصویب مجلس شورای ملی در جلسه روز یکشنبه ۱۳۴۹.۲.۶ در جلسه روز دوشنبه بیست‌و هشتم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و چهل و نه به تصویب مجلس سنا رسید.